wtorek, 20 października 2015

Ulrich Schnabel ,,Zmierzyć wiarę"


Data wydania: 23.09.2015
Wydawnictwo: Muza S.A.
Stron: 528 


To moja pierwsza próba opisania tego typu książki popularnonaukowej, więc musicie mi wybaczyć niedociągnięcia. To trudne wyzwanie, ale mam nadzieję, że dałam radę.

Co mnie skłoniło do jej przeczytania? Chyba to, że sama poszukuję odpowiedzi na wiele pytań w kwestiach religijnych. Jestem katoliczką, wierzę w Boga, ale mam wątpliwości czy pewne postawy Kościoła są właściwe. Z punktu widzenia Kościoła na pewno, ale ja nie do końca ze wszystkim się zgadzam. Chyba w głowie każdego z nas pojawiają się różne wątpliwości.

Ulrich Schnabel to niemiecki dziennikarz i fizyk, który w tej książce zastanawia się nad istotą religii. Skąd ona się bierze? I czym w ogóle jest wiara? Czy wiara ma moc uzdrawiania? Czy ludzie wierzący są lepszymi ludźmi od ateistów? Do czego nas motywuje i jak na nas oddziałowuje? Czy każdy z nas ma ,,gen Boga"?
Na początku ostrzeżenie - mimo że jest to książka popularnonaukowa, a więc przystępna dla szerszego grona odbiorców, wymaga ogromnego skupienia. Nie jest napisana typowym językiem naukowym, ale trzeba mieć pewną wiedzę językową, by wszystko zrozumieć. Przyznam się, że mi jako polonistce jest łatwiej, ale niech Was to bardzo nie przeraża. Książka jest jak najbardziej zrozumiała, tylko trzeba jej poświęcić dużo uwagi.

Autor nie opowiada się za konkretną religią, nie narzuca swoich poglądów, chociaż siłą rzeczy są one czytelne. Nie wskazuje, która wiara jest ,,dobra" a która ,,zła". Stara się być jak najbardziej obiektywny. Nie rozstrząsa również kwestii czy Bóg istnieje, tylko jaki wpływ ma na nas sam akt wiary.
To fascynująca pozycja w którą autor włożył mnóstwo wysiłku, jestem pod ogromnym wrażeniem. 
Schnabel rozpatruję wiarę pod naprawdę wieloma aspektami: społecznymi, biologicznymi, ekonomicznymi, kulturowymi. 
Nauka i wiara to dwie sprzeczności. Nauka to rozum, a wiara to uczucie. Nie miałam jednak pojęcia, że kwestie religijne aż tak zajmują naukowców, którzy poddają ludzi różnym badaniom, starając się wyjaśnić skąd ona się bierze i czy da się ją jakoś naukowo wyjaśnić, ,,zmierzyć wiarę".
W tej książce znajdziemy mnóstwo opinii badaczy z całego świata, ich metody badawcze i eksperymenty, a nawet sami jesteśmy do nich zachęcani. Ale nie bójcie się - nie są to groźne testy, ale ich wyniki mogą dać Wam wiele do myślenia.
Schnabel nie skupia się wyłącznie na nauce. Wskazuje jak współcześnie wygląda wiara, dlaczego w ogóle istnieje coś takiego, przytacza rozmowy z ludźmi, którzy tę wiarę utracili, nawrócili się lub są zatwardziałymi ateistami. Co skłoniło ich do takiego myślenia? Co wydarzyło się w ich życiu, co zrewolucjonizowało ich religijność. To naprawdę ciekawe historie, które pozwalają na głębsze rozumienie religijności. Czy medytacja pomaga nam w tym głębszym rozumieniu? To wszystko możecie znaleźć w tej książce.
Dla mnie jest ona również pochwałą człowieka. Takie jest moje odczucie. Dzięki badaniom i różnym spostrzeżeniom można zauważyć jak wielką indywidualnością jest człowiek, jak fascynujący jest ludzki mózg i trudno jest nas zaszufladkować, jak wielki wpływ mają na nas kulturowe uwarunkowania. 


Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję:Wydawnictwu Muza SA


Little Black


3 komentarze:

 1. Też poszukuję odpowiedzi na nurtujące mnie w tej kwestii pytania, ale po książkę raczej nie sięgnę. Nie lubię czytać takich rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, jesteś polonistką? Nawet nie wiedziałam. :-) Witaj w klubie.:-) Pracujesz może "w zawodzie"? Mam nadzieję, że nie poczytasz tego pytania za moją wścibskość, ale po prostu tak się zawsze zastanawiam, czy polonistki nie żałują wyboru studiów. Ja niestety, gdybym miała jeszcze możliwość zmiany, chyba poszłabym na jakiś bardziej "konkretny" kierunek....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś Ty :) i raczej nie będę :) poszłam na te studia z miłości do książek, ale to za mało... gdybym miała możliwość wyboru jeszcze raz, to wybrałabym coś konkretniejszego. Dla mnie to też zaskoczenie, że ty również jesteś po takich studiach ^^

   Usuń

Drogi Gościu dziękuję za komentarz - wszystkie są dla mnie niezwykle ważne i motywują mnie do dalszej pracy!