środa, 20 marca 2019

Kristen Roupenian "Kociarz"Miałam okazję przeczytać krótkie opowiadanie Kristen Roupenian "Kociarz" które jest częścią zbioru o tym samym tytule. Opowiadanie zostało przeczytane na stronach "New Yorkera" ponad dwa miliony razy. Mówi się również, że wpisuję się w głośny i jakże ważny głos w debacie publicznej oznaczanej hashtagiem #metoo
Jest to krótkie, minimalistyczne opowiadanie, które porusza problem relacji międzyludzkich, niespełnionych wyobrażeń, oraz pewnego zobowiązania, wbrew rozsądkowi. To historia o pewnej randce opowiedziana z perspektywy młodej dziewczyny. Margot przypadkowo poznaję w pracy Roberta. Po kilkutygodniowej wymianie smsowych wiadomości, para spotyka się i pewne wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością.
Jest to krótkie opowiadanie które zrobiło na mnie wrażenie taką surowością. Autorka nie owija w bawełnę i całą sytuację przedstawia w surowy, mocny, autentyczny sposób. Świetnie przedstawione są tutaj uczucia młodej dziewczyny, ta gonitwa jej mysli, jej obawy i nadzieję. Myślę że większość kobiet mogłaby  przedstawioną historię porównać do własnych doświadczeń. Może nie całą tę sytuację ale po części na pewno. To było ciekawe literackie doświadczenie. Jestem ciekawa kolejnych historii z tego zbioru, ta krótka zapowiedź utwierdziła mnie w przekonaniu, że autorka jest dobrym obserwatorem i potrafi swoje obserwacje i odczucia przelać na papier. Ta historia na pewno daje pretekst do dyskusji o relacjach damsko męskich.
Premiera książki 24 kwietnia.

1 komentarz:

Drogi Gościu dziękuję za komentarz - wszystkie są dla mnie niezwykle ważne i motywują mnie do dalszej pracy!