wtorek, 25 czerwca 2019

Stefan Darda "Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót"

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa tylko mnoży znaki zapytania.
Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma określana mianem amuletu magicznego skrywa znane tylko nielicznym tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Źr. opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4882792/przebudzenie-zmarlego-czasu-powrot


Horror kryminalny roku - jak głosi okładka. No cóż moim zdaniem niestety nie i jestem wręcz zawiedziona. To moje pierwsze spotkanie czytelnicze ze Stefanem Dardą. Po wielu entuzjastycznych recenzjach spodziewałam się lektury po której ciężko będzie usunąć wieczorem, ale nic takiego się tutaj nie wydarzyło. Horrorem tej powieści bym nie określiła. Kryminałem również nie. Jest to bardziej powieść obyczajowa z historią i tajemnicą w tle, a ja lubię takie klimaty. Dla mnie jest to raczej wstęp do dłuższej historii, kontynuacja zresztą będzie miała miejsce, więc wtedy zobaczymy czy cała opowieść przyniesie mi trochę dreszczyku. Jak narazie historia jest interesująca, książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Cieszę się, że dzięki niej dowiedziałam się co nieco o Przemyślu, który przecież nie jest tak daleko od mojej miejscowości, więc może zaplanuję odwiedzenie miasta podczas urlopu, kto wie. Fabuła jest wciągająca ale czekam na ciąg dalszy, gdyż "Przebudzenie zmarłego czasu" traktuję po prostu jako wstęp, zarys głównej historii.
Uważam również że bohaterowie są trochę za mało charyzmatyczny, zwłaszcza Jakub główny bohater, czekam na rozwój tej postaci, bo jeszcze wiele można z tego zarysu wyciągnąć. 
Czekam więc po prostu na więcej. 

1 komentarz:

Drogi gościu dziękuję za odwiedziny i komentarz.Linki do stron i obraźliwe komentarze będą usuwane.