środa, 28 września 2016

Adam Brookes ,,Wojny szpiegów"


Adam Brookes ,,Wojny szpiegów"
Cykl: Philip Mangan t.2
Wydawictwo Muza
Tłumaczenie: Paweł Wolak
Stron: 558
Data wydania: 28.09.2016


Philip Mangan, dziennikarz i zdemaskowany agent, po nieudanej akcji w Chinach ukrywa się w Afryce Wschodniej. Wydaje się, że jego powrót do tajnych służb angielskich jest niemożliwy. Pewnego dnia spotyka tajemniczego Chińczyka, który chce zawrzeć z nim układ. On przekaże brytyjskiemu wywiadowi tajemnice, które skrywają Chiny, w zamian za pomoc finansową. Mangan ma zostać łącznikiem. Ten kto raz spróbował życia szpiega, zostanie nim na zawsze...

Nie miałam dotąd do czynienia z thrillerem szpiegowskim. Byłam bardzo ciekawa tej pozycji, liczyłam na akcję, pościgi, niewyjaśnione sytuację i dokładnie to dostałam.
Szkoda tylko, że zaczełam od drugiego tomu, a nie od ,,Nocy ślepowrona" czyli pierwszej części przygód Mangana. Nie do końca rozumiałam te sceny, w których akcja nawiązywała do pierwszego tomu. Nie jest jednak tak, że ,,Wojny szpiegów" są przez to niezrozumiałe, po prostu niektóre wątki, byłby dużo jaśniejsze. Mam zamiar przeczytać pierwszy tom, bo bardzo podoba mi się styl autora.

Adam Brookes był korespondentem wojennym BBC i pracował w miejscach opisywanych w książce, co dodaje wydarzeniom realności.
Temat tajnych agentów zawsze mnie ciekawił. Uwielbiam Bonda, ogladałam prawie wszystkie części o przygodach słynnego 007. ,,Wojny szpiegów" to ksiązka o kulisach pracy tajnych agentów. Powieść przemyślana, z mnóstwem akcji i zaskakujących wydarzeń. 
Bohaterowie są bardzo interesujący. Były szpieg oraz nieprzewidywalna agentka Trish, których łączy trudna przeszłość, ponownie jednoczą siły. 

Tajemniczy nieznajomi, nieoczekiwane samobójstwo i brudne sprawki pewnej rodziny - akcja od początku mknie do przodu, na każdej stronie czeka na czytelnika coś zaskakującego. Język powieści jest prosty i co ważne nie jest przeładowany niezrozumiałymi terminami. Możemy zobaczyć jak wygląda praca agentów od kuchni, jakie mają obowiązki, na co zwracają uwagę. Brookes nie skupił się tylko na kwestiach technicznych, ale umiejętnie wplótł również wątki psychologiczne i opisał uczucia bohaterów. Dialogi są bardzo dobrze skonstruowane, ciekawe, nadają odpowiednie tempo. Całość jest wyważona, autor zadbał o szczegóły, a jednocześnie stworzył interesującą historię z polityczno - społecznym tłem.

,,Wojny szpiegów" czytało mi się naprawdę bardzo dobrze, podoba mi się niejasne zakończenie, i jestem ciekawa decyzji Mangana. Co bedzie dalej ach...Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję  http://businessandculture.pl/ i Wydawnictwu Muza


5 komentarzy:

 1. Też nie lubię, gdy zaczynam cykl od drugiego tomu i nie wszystko rozumiem.
  Co do samej książki, to nie moje klimaty, nie lubię tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. O nie słyszałam o tej książce a zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mmmm... to jest to co Magda lubi najbardziej. Część cyklu? Jest! Thriller, kryminał? Jest! To jest tooo :) Trzeba będzie jakoś ten egzemplarz zdobyć. Tylko najpierw moze pierwsza część :P
  Chciałabym Cię serdecznie zaprosić na Book Tour, który odbywa się teraz na moim blogu. Szczegóły znajdziesz tutaj
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie propozycja czytelnicza dla mnie, chętnie zapoznam się z tym cyklem. :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Gościu dziękuję za komentarz - wszystkie są dla mnie niezwykle ważne i motywują mnie do dalszej pracy!